För en dryg vecka sedan gick Liatorp/Eneryda IF ut med nyheten att föreningens verksamhet kommer utökas till 2019. Då kommer man nämligen att ställa ett damlag på benen.

Under januari månad påbörjas ett nytt kapitel i LEIF:s unga historia. På Haganäs konstgräsplan startar då nämligen föreningens nystartade damlag sina förberedelser inför den kommande säsongen.

ANNONS

2012 slutade Liatorps IF:s damer på fjärde plats i Division 4. Året därefter hade man slagit sig samman med Delary IF och Hamneda GoIK. Kombinationslaget ”DHL” spelade i Division 3 och placerade sig på en sjundeplats i en serie bestående av nio lag.

För att hitta ett damlag i Eneryda IF:s regi får vi gå tillbaka betydligt längre. Den 21 september 2003 spelades den senaste seriematchen. Då besegrades IFK Grimslöv med 5-3 i serieepilogen av Division 4.

Men nu är det alltså dags igen.

-Anledningen till uppstarten är helt enkelt att vi bedömer oss ha ett underlag för det. Vårt F03/04-lag kommer utgöra en stor del av vårt nystartade damlag. Underifrån kommer också ett F05/06-lag med tolv spelare och vi har även ett F08-lag som är på väg. Så vår bedömning är att det är dags. Vi tror att det finns såväl utrymme som behov för ett damlag till i Älmhults kommun, säger Fredrik Ekstrand i LEIF:s sportgrupp.

LEIF, som ju går in på sitt fjärde år, har en bra organisation med två styrelser och en sportgrupp. Därtill finns även en ungdomskommitté.

-Tillsammans ser dessa grupper till att skapa bästa möjliga förutsättningar för alla våra lag.

ANNONS

Sunnerbofotbollen kan idag avslöja att man också har klart med tränare för sitt nystartade lag. Som huvudtränare kommer Tomas Hellqvist att verka. Han kommer få assistans av Monica Holmquist.

-Att jag blev tillfrågad kom lite som en överraskning med tanke på att jag inte varit aktiv i föreningen de senaste åren. Det ska bli kul att vara med och bygga upp något nytt inom föreningen när vi nu skapar förutsättningar och möjligheter för våra tjejer att utvecklas vidare utan att behöva söka sig till en annan klubb. Jag ser nu med spänning fram emot att komma igång med träning och att lära känna alla spelare, berättar Tomas för Sunnerbofotbollen, innan han fortsätter:

-Jag hoppas att denna satsning även väcker intresse hos några lite äldre spelare som redan provat på och har lite erfarenhet från seniorspel. Vi har en ambition att etablera en väl fungerande damsektion och det är jag helt övertygad om att vi lyckas med. Hur vi kommer stå upp mot andra lag i serien är förstås svårt att gissa idag.

Och det är en nöjd Fredrik Ekstrand som nu kan konstatera att man löst ledarfrågan.

-Tomas har ett förflutet som tränare i våra flicklag sedan tidigare. Monica har tidigare verkat som ledare i Älmhults IF. Det känns riktigt bra och nu är ledarsidan komplett, säger han.

Utöver ovan nämnda tränare kommer Anna Persson och Jonas Andersson agera lagledare. Också Peter Helmersson är klar som målvaktstränare.

Vad gäller spelarsidan har man redan nu en bra grund att stå på.

-Utöver vårt eget 03/04-lag har ett tiotal spelare anmält sitt intresse och kommer att testa på att träna. Någon har varit ifrån fotbollen ett tag och vill känna hur det känns. Jag skulle gissa att det kommer vara ett åldersspann från 14 till 40 år när vi skriver första laguppställningen så småningom, spekulerar Fredrik.

Vad blir målet för kommande säsong?
-Målsättningen är att få igång detta och att det ska bestå. Vi ska ha kul och det ska finnas möjlighet för tjejerna att spela fotboll i LEIF. Vi kommer att starta i Division 4 och så får vi se vad dessa unga duktiga fotbollstjejer presterar. Men vi startar detta utan press på resultat och tiden får utvisa var det slutar.

Och ifall det finns någon som vill spela i LEIF:s nystartade damlag, hur ska man gå till väga?
-Den som är intresserad av att vara med på resan söker upp Liatorp/Eneryda IF på sociala medier eller på vår hemsida. Där finns kontaktuppgifter till Anna Persson som sköter om den administrativa biten under uppstarten.