När tolv dagar snart avverkats på frimånaden har 34 övergångar (som kommit Sunnerbofotbollen till känna) gjorts bland klubbarna i vårt spridningsområde. Några av dessa har vi redan redogjort för. Nedan kommer en sammanställning av övriga.

Om du vill läsa om övergångar som vi skrivit om tidigare hittar du dem här.

ANNONS

Angelstads IF har presenterat Goran Rustic, som återvänder efter två säsonger i Kånna IF. På dessa säsonger har han stått för totalt 31 mål i Division 6.

-Vi är mycket glada att han nu åter väljer Angelstad och spel i Division 5. Han tillför rutin, snabbhet och målfarlighet och är en spelare som gärna gör löpningar i djupled, säger AIF:s tränare Elisabeth Olsson.

GoIF Ling meddelar att man hämtar in Anton Liljedahl, som ansluter från Ryssby IF.

-Anton är en oförutsägbar spelare. Han är teknisk och vågar utmana. Anton kommer vara en viktig del av Lings förhoppningsvis mer offensiva spel nästa säsong, kommenterar Lings tränare Isac Lagerbielke.

Guddarps IF har hämtat in Max Danielsson från Ljungby IF:s juniorlag. Han omnämns som ”en spännande och utvecklingsbar spelare som håller till i de offensiva positionerna på plan” på klubbens hemsida.

Utöver honom har man även gjort klart med  André Carlsson från Hamneda GoIK. André är ”en stabil och rejäl försvarare som stärker upp vår defensiv ännu mer, och skapar ännu större konkurrens om platserna i de defensiva leden”, skriver GIF på sin hemsida.

ANNONS

Göteryds BK presenterar tre comebackande spelare i Johan Folkesson och Jacob Ankelhed, som beskrivs som två fartfyllda och tekniska spelare, samt Martin Frostensson, som benämns som ”uthållig och målfarlig”.

Liatorp/Eneryda IF har, efter Christoffer Bengtsson, fått tillbaka ännu två återvändare. Mathias Wikingsson omskrivs som ”en spelskicklig, vänsterfotad och mångsidig mittfältare” och Tobias Johansson som ”en rutinerad och totalt orädd målvakt med stor pondus som kommer bli en oerhörd tillgång både i mål och som en av de äldre gubbarna i truppen” på klubbens hemsida. Båda spelarna har den senaste säsongen representerat Virestads IF.

Ryssby IF har klart med ett flertal nya spelare inför 2019. Från Lagans AIK hämtar man Norbert Kisgyorgy och Kiattisak ”Kitta” Chongcham. Från Ljungby IF J kommer Erik Otterholm, Oscar Samuelsson och Filip Visnjic.

För Sunnerbofotbollen kommenterar RIF:s tränare Janne Holm sina nyförvärv såhär:

-Norbert är en duktig målvakt. Håller han uppe sin träningsnärvaro kommer han bli en väldigt stabil målvakt och viktig pjäs för oss det kommande året.

-”Kitta” är en kille jag haft under flera år tidigare. Trots att han inte är så stor är det en fysiskt stark spelare som aldrig ger sig. Han är snabb, hård och distinkt och kommer också betyda väldigt mycket.

-Samtliga LIF-killar är bra skolade sedan tidigare. Jag förväntar mig en hel del av dem allihop den kommande säsongen. Jag ser en stor potential i alla tre och tror de kan utvecklas mycket framöver.

-Erik har hållit uppe ett år men har tränat på bra senaste veckorna. Han kommer att komma mer och mer och har redan tagit stora steg. Oscar är väldigt duktig tekniskt och mycket lovande. Filip har varit en positiv överraskning. Han är träningsflitig och har potential att bli riktigt bra.

Strömsnäsbruks IF har meddelat att Filip Karlsson återvänder till klubben efter ett år i Råstorp/Timsfors IF.

Torpa IF har varit rejält aktiva i inledningen av frimånaden. William Nilsbeck (Ljungby IF J), Andreé Balczar (Ljungby IF)  samt bröderna Andreas och Martin Brorsson (Lidhults GoIF) är alla nya spelare inför 2019.

TIF:s tränare Johan Palm beskriver sina nyförvärv enligt följande på föreningens hemsida.

William: ”Ung lovande kille som har en bra speed både med och utan boll, samt ett rappt skott.”
Andreé: ”Bra spelare som är snabb, duktig med boll och läser spelet fint. Han kommer tillsammans med oss andra vara med och höja kvalitén på både träning och match.”
Andreas: ”Kraftfull och genombrottsstark spelare trots sin unga ålder. Bra skott och svårstoppad med boll.”
Martin: ”Ung spelare som har mycket fotboll i sig. Kommer växa mycket fotbollsmässigt under närmsta tiden och utvecklas.”

Utöver ovan nämnda övergångar till klubbar inom Sunnerbofotbollen kan vi också meddela att Lagans AIK tappar en spelare till en seriekonkurrent i Växjö-området. Albin Ljungdahl har nämligen presenterats som nyförvärv av Hovshaga AIF. Där återförenas han med både tränare och flera lagkamrater från sin tid i Östers IF:s akademilag. Albin är bosatt i Växjö och har den senaste säsongen pendlat till träningar och matcher med LAIK.